Trawa w rolce
Trawa z rolki czy siana?
Równa, nasycona zieleń i efekt idealnego trawnika osiągnięty w zaledwie kilka godzin? To marzenie każdego entuzjasty zieleni i posiadacza przydomowego ogródka. Nie da się ukryć, że taki trawnik można osiągnąć najszybciej poprzez rozłożenie trawy rolowanej. Na równej powierzchni o stabilnym podłożu można trawnik zarówno wysiać, jak i ułożyć trawę w rolce, ale na terenach o zróżnicowanym ukształtowaniu trawa w rolkach ma dużą przewagę. Na stromych terenach nasiona traw mogą być wypłukiwane przez deszcz lub wodę, którą podlewa się trawnik. Trawa rolowana jest więc pewniejszym rozwiązaniem. Co jeszcze trzeba wiedzieć o trawniku z rolki? Ile kosztuje trawa z rolki i czy cena trawnika z rolki jest warta zapłacenia?
Trawa rolka – jakie jeszcze ma zalety?
Trawa w rolkach jest świetna dla niecierpliwych i tych, którzy pragną natychmiastowego efektu. Trawa z rolki od razu po ułożeniu wygląda tak, jak będzie wyglądać też w przyszłości. Trawniki z rolki są dojrzałe, bujne i pięknie zielone od samego początku. Trawa rolowana ma tym samym ogromną przewagę nad trawą wysiewaną, na której wzrost trzeba długo czekać. Poza tym nigdy do końca nie wiadomo, jak docelowo będzie wyglądał trawnik wysiewany. Producent trawy z rolki najczęściej informuje także o większej odporności trawy rolkowanej na uszkodzenia mechaniczne. Dla porównania, trawnik wysiewany, zanim osiągnie docelową postać, łatwo ulega zniszczeniom powodowanym przez ptaki oraz silne opady atmosferyczne.
Trawa z rolki – jak przygotować podłoże?
Zakładanie trawnika z rolki powinno poprzedzić przygotowanie podłoża. Przed przywiezieniem żywej trawy w rolkach należy właściwie przygotować podłoże pod trawnik z rolki. Podstawą jest odchwaszczenie terenu oraz usunięcie wszelkich pozostałości np. po robotach budowlanych (kamieni, fragmentów cegieł itp.). Następnie obszar pod trawnik w rolce należy wyrównać i wygrabić.
Jak się kładzie trawę z rolki?
Układanie trawy rolowanej nie jest wcale skomplikowane. Ważne, by darniowa trawa rolowana po przywiezieniu na miejsce zakładania trawnika nie czekała zbyt długo na rozłożenie. Do pracy przystępujemy jak najszybciej. Trawa w rolkach powinna być umieszczana blisko miejsc, w których będzie rozwijana. Kolejne rolki trawy rozkłada się zawsze w tym samym kierunku. Dbamy o to, by ich brzegi bardzo dokładnie się schodziły, ale na siebie nie nachodziły. Podczas rozwijania trawy w rolce, należy zawsze stąpać po darni, nie po glebie. A co z miejscami, w których teren wznosi się bądź opada? Tam, gdzie to konieczne (ze względu na znaczne pochylenie), trawę należy zabezpieczyć przed osuwaniem poprzez wbicie w ziemię kołków. Gdy wszystkie rolki są już rozłożone, trawnik w rolce należy przewalcować, aby usunąć spod niego nagromadzone powietrze. Dobrze dociśnięta trawa ma lepszy kontakt z podłożem, dzięki czemu łatwiej się w nim zakorzenia.
Układanie trawy z rolki – na co zwrócić uwagę?
Jak bardzo opłacalna jest trawa z rolki? Cena, choć wyższa niż w przypadku siewu, jest warta zapłacenia. Warto wiedzieć, że cena trawnika z rolki maleje wraz ze wzrostem wielkości zamówienia. Mówiąc prościej, rolka trawy jest tańsza, gdy jednorazowo kupujesz jej więcej.
Jeśli zależy Ci na ściśle określonym składzie gotowej trawy, prawdopodobnie będzie potrzebne indywidualne zamówienie. Trawa z rolki ma dość ujednolicony skład – ma to na celu uzyskanie trawnika o uśrednionych właściwościach. Trawnik w rolce ma być po prostu uniwersalny. Kiedy wysiewasz trawę samodzielnie, możesz wybrać nasiona, które utworzą bardzo konkretny typ trawnika, np. sportowy, odporny na suszę czy cień. W praktyce jednak ma to znaczenie tylko dla specjalistów o bardzo wysokich wymaganiach. Gotowa trawa na metry to mieszanka takich gatunków o takich proporcjach, które gwarantują wytrzymałość trawy w większości warunków. Jeśli potrzebujesz trawnika rekreacyjnego na terenie wokół domu, firmy, szkoły i wielu innych trawa rolowana jak najbardziej zda egzamin!
Cena jest uzależniona od wielkości zamówienia oraz wybranego gatunku trawy.